Z-day czyli Zeitgeist Movement Day

 
 1. Czym jest Z-day?

 2. Dlaczego warto zorganizować coś na Z-day?

 3. Co mogę zrobić?

  1. Scenariusz 1- Spotkanie w gronie osób chcących zmian

  2. Scenariusz 2 - Prosta akcja uliczna

  3. Scenariusz 3 - Pokaz filmowy z dyskusją( PROPOZYCJE FILMÓW)

  4. Scenariusz 4 - Streaming wideo na żywo z wydarzenia głównego

  5. Scenariusz 5 - Spotkanie otwarte z własną prezentacją, warsztatami, dyskusją

 4. Potrzebuję pomocy! Gdzie jej szukać?

 5. Inne ważne informacje

 

 1. Czym jest Z-day?

Z-day, czyli Zeitgeist day, jest corocznym ogólnoświatowym wydarzeniem organizowanym przez Ruch Zeitgeist w wielu różnych krajach. Zazwyczaj wypada on około 15. marca, w któryś z dni weekendowych, choć jest to data umowna i nie wszystkie wydarzenia będą miały miejsce dokładnie wtedy. Z-day organizowany jest by przybliżyć jak największej liczbie odbiorców proponowane przez Ruch Zeitgeist podejście dotyczące kwestii źródeł problemów dzisiejszego świata oraz konkretnych rozwiązań opartych o sprawdzone podejście oparte na metodologii naukowej.

Z-day może przybrać wiele różnych form. Od wielkich wydarzeń na kilka tysięcy osób z mnóstwem wykładów i prezentacji, przez zorganizowane projekcje filmów połączone z dyskusjami, akcje uliczne z happeningami i rozdawaniem materiałów promocyjnych, aż po proste spotkanie na mieście w niewielkiej grupie osób zainteresowanych zmianami. Co roku, dodatkowo, wybierane jest wydarzenie główne, na którym wielu znanych aktywistów z Ruchu Zeitgeist jak również naukowców, badaczy i mówców będzie miało swoje prezentacje. W 2014 roku wydarzenie główne miało miejsce w Toronto, w Kanadzie.

Spis wszystkich wydarzeń oraz dodatkowe informacje na temat tej akcji znajdziesz na stronie www.zdayglobal.org

 Oto mapki z miejscami organizowanych na ten dzień imprez i wydarzeń z poprzednich lat:

Z-day 2009 - Brak mapki, był to pierwszy raz kiedy zorganizowano to wydarzenie w Nowym Jorku.

 

Z-day 2010:

zeitgeist-2010-world-event-map.jpg

Z-day 2011:

2011 MAP.png

Z-day 2012:

Z-day 2012.jpg

Z-day 2013:

zday 2013.png

Z-day 2014:

Z-day 2014.jpg

 1. Dlaczego warto zorganizować coś na Z-day?

Niemal każdy widzi, że system, w którym żyjemy nie działa sprawnie, zarówno na skalę Polski jak i globalnie. Na co dzień wiele osób nie ma pomysłu bądź sił by aktywnie przeciwdziałać tej sytuacji, szczególnie, że zazwyczaj czujemy się osamotnieni w naszej chęci działania. Z-day jest właśnie takim dniem, w którym możemy złączyć siły z tysiącami osób na całym świecie dołączając nasze działania do wszystkich innych, które odbędą się niemal jednocześnie na całym świecie. Działając w tak skoordynowany sposób możemy nadać naszemu działaniu szerszy wymiar, nawet jeśli samo w sobie będzie ono niewielkie.

 1. Co mogę zrobić?

Pomysłów na organizację wydarzenia w ramach globalnego dnia świadomości jest niezliczona ilość. Jedyne co cię ogranicza to wyobraźnia. Poniżej prezentujemy pięć prostych scenariuszy, które mogą stanowić dla Ciebie inspirację i pomoc w Twoim działaniu. Możesz je zorganizować punkt po punkcie lub też wybrać tylko te elementy, które Ci pasują dodając też coś od siebie.

 

 • Scenariusz 1 -  spotkanie w gronie zainteresowanych osób

  • Ilość osób : 2-10

  • Potrzebne: miejsce (np.  jakiś pub,  bar, restauracja, dom kultury, świetlica bądź dom prywatny)

  • Poziom trudności organizacji: bardzo proste

  • Czas trwania : jak długo chcecie

Jeśli do tej pory nie miałeś/łaś doświadczenia z organizowaniem wydarzeń nic nie szkodzi! Wystarczy jeśli wybierzesz miejsce, godzinę i datę (w tym wypadku weekend najbliższy 15.marca będzie preferowaną data) i zarezerwujesz sobie trochę czasu na spotkanie z innymi osobami, które również interesuje to o czym mówi Ruch Zeitgeist :)

Bliżej marca, kiedy ruszy promocja wydarzenia, dodaj to wydarzenie na stronie zdayglobal.org i gotowe! Tylko tyle wystarczy by dołączyć się do tego globalnego przedsięwzięcia!

Nie zapomnij poinformować koordynatora regionalnego TZM o planowanym przez Ciebie spotkaniu, by mógł pomóc Ci w dotarciu do ludzi z Twojej miejscowości. To pomoże zwiększyć frekwencję. Sam/Sama też możesz się o to zatroszczyć rozsyłając informacje o spotkaniu na różne portale społecznościowe zrzeszające ludzi z Twojej okolicy (lokalne portale informacyjne, strony lokalnych grup i organizacji zajmujących się podobną tematyką, strony Twojej miejscowości na Facebook'u itd)

A co będziecie robić na spotkaniu? To zależy już tylko od Was! Nie musicie od razu opracowywać planu uratowania świata ;) Wystarczy jak poznacie się wzajemnie, powymieniacie przemyśleniami i wiedzą oraz będziecie się dobrze bawić. Potem, jeśli spotkanie przebiegnie pomyślnie może wyklaruje się wśród Was grupa osób chcąca działać możecie znów uzyskać wsparcie od koordynatora regionalnego.

 

 • Scenariusz 2 - Prosta akcja uliczna

Ilość osób : 1-5 (maks. 15)

Potrzebne: dobry nastrój

Opcjonalne: ulotki, transparenty, koszulki (wzory do znalezienia w dziale Materiały Promocyjne)

Poziom trudności organizacji: bardzo proste

Czas trwania : 1-2  godziny

Bardzo prostym wydarzeniem jakie każdy z nas jest w stanie zorganizować to zwykle wyjście na miasto z zamiarem dobrej zabawy i poinformowania kilku osób o zagadnieniach poruszanych przez Ruch Zeitgeist.

Z naszej strony, jako koordynatorzy Ruchu Zeitgeist w Polsce możemy Cię wesprzeć merytorycznie jak również podzielić się doświadczeniem z organizacji tego typu prostego przedsięwzięcia. Możemy też dostarczyć ci ulotek, które będą do wykorzystania podczas akcji.

Jak się do tego zabrać?

Po pierwsze określ czy chcesz ograniczyć się tylko do rozdawania ulotek, czy chcesz mieć też ze sobą np. płyty z filmami, a może bardziej interesuje Cię stworzenie jakiegoś banera z ciekawym hasłem?

Jak już będziesz mieć zarys wydarzenia, wejdź na www.zdayglobal.org i dodaj swoje wydarzenie do mapy wydarzeń

Poinformuj swojego koordynatora regionalnego o planowanym wydarzeniu. To pozwoli nam rozesłać tę informację do jak największej liczby osób z TZM w Twojej okolicy, co pozwoli zwiększyć frekwencję i pomoże podzielić się zadaniami w fazie przygotowań.

Zaplanuj sobie dostatecznie dużo czasu przed 15.marca byś mógł/mogła przygotować wszystkie materiały. Pomyśl o spotkaniu się z osobami zgłaszającymi chęć uczestnictwa na kilka dni przed Z-day (jak to zorganizować -  patrz Scenariusz 1 lub skontaktuj się ze swoim koordynatorem regionalnym). Pozwoli to poznać się lepiej, podzielić pracą i wspólnie opracować najlepszy plan działania.

Pamiętaj! Celem pierwszej takiej akcji ulicznej jest przede wszystkim to byście się dobrze bawili, a przy okazji może zainteresowali kilka osób ideą Gospodarki Opartej na Zasobach. Jeśli nikt nie da się przekonać od razu, to nic nie szkodzi, na to przyjdzie jeszcze czas :)

Jeszcze jedno słowo rady, skup się na jakimś pozytywnym przesłaniu. Ludzie na co dzień mają już dość swoich zmartwień więc hasła wzywając do "oburzenia się" lub "wyzwolenia się z kajdan systemu" najprawdopodobniej wywołają u nich reakcję obroną. Na sam początek prosta akcja w stylu "Darmowego przytulenia" (Free Hugs) (przykładowy filmik) w zupełności wystarczy :o)

Jeśli czujecie się na siłach możecie próbować zgadywać ludzi zadając im proste pytania tak jak robiły to setki aktywistów TZM na całym świecie w ramach akcji "One Planet Project" (link). Może wywiąże się z tego ciekawa rozmowa? :)

Ważne by pamiętać: Polskie prawo dot. zgrupowań określa, że potrzebne jest oficjalne zezwolenie dla zgromadzeń grup liczniejszych niż 14 osób. Warto jest mieć to na uwadze na wypadek gdyby Wasza grupa natknęłam się na nadgorliwego strażnika miejskiego ;)  W każdym razie pamiętajcie, warto zebrać się tylko z pozytywnymi hasłami nie robiąc nikomu kłopotu. Takim podejściem o wiele więcej osób będziecie w stanie sobie zjednać, nie wspominając już nawet o uniknięciu ewentualnych nieprzyjemności ;)

 • Scenariusz 3 -  Pokaz filmowy (z dyskusją)

  • Ilość osób : ~5+

  • Potrzebne: miejsce (np.  jakiś pub,  bar, restauracja, sala na uniwersytecie, w szkole, w domu kultury, w świetlicy bądź dom prywatny), komputer/laptop, głośniki, film (Propozycję filmów znajdziesz w dziale Źródła Wiedzy)

  • Mogą się przydać: projektor, mały poczęstunek/przekąski

  • Poziom trudności organizacji: umiarkowany

  • Czas trwania : 2-4 godziny

Masz możliwość zorganizować miejsce dostosowane do projekcji filmu? Przy kilku osobach nie potrzebny jest nawet projektor, wystarczy monitor. A może jest w Twojej miejscowości takie miejsce tylko nigdy nie myślałeś/łaś o nim pod tym kątem? Warto spróbować coś takiego sprawdzić, bo to otworzy Ci możliwość przygotowania bardzo ciekawego wydarzenia przy minimalnym wysiłku organizacyjnym :)

Jak już będziesz dysponować miejscem, sprzętem do odtwarzania filmu i głośnikami zapewniającymi dobrą słyszalność wszystkim uczestnikom pozostaną Ci jedynie dwie rzeczy :

- wybrać film, który będziecie oglądać (Propozycję filmów znajdziesz w dziale Źródła Wiedzy)

- zarejestrować swoje wydarzenie na stronie www.zdayglobal.org by dołączyć do ogólnoświatowego wydarzenia!

Dodatkowo, poinformuj o swoich planach Koordynatora Regionalnego TZM w swoim regionie byśmy mogli pomoc Ci rozreklamować Twoje wydarzenie wśród wszystkich zwolenników TZM w okolicy. Sam/Sama też możesz się o to zatroszczyć rozsyłając informacje o spotkaniu na różne portale społecznościowe zrzeszające ludzi z Twojej okolicy (lokalne portale informacyjne, strony lokalnych grup i organizacji zajmujących się podobną tematyką, strony Twojej miejscowości na Facebook'u itd).

Z drugiej strony, może łatwiej będzie Ci zorganizować taki pokaz tylko dla swoich znajomych czy dla rodziny. To także będzie dobry pomysł na to jak włączyć się w ogólnoświatowe działania w ramach Z-day zgodnie z hasłem "myśl globalnie, działaj lokalnie" :)

Po filmie zaś możesz zaproponować zgromadzonym kilka tematów poruszonych w filmie do omówienia. Nie musisz brać na siebie roli eksperta z dziedzin, których będzie dotyczyć dyskusja. Wystarczy jeśli sam też weźmiesz w niej czynny udział i będziesz zachęcał/-a innych do wypowiadania się poprzez pytanie ich o opinię :).

 • Scenariusz 4 - Streaming wideo na żywo z wydarzenia głównego (nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia dostępności streaming'u)

  • Ilość osób : 2+

  • Potrzebne: miejsce (np.  jakiś pub,  bar, restauracja, dom kultury, świetlica bądź dom prywatny), dostęp do internetu, komputer/laptop, głośniki

  • Mogą się przydać: projektor, mały poczęstunek/przekąski

  • Poziom trudności organizacji: trudniejsze

  • Czas trwania : kilka godzin

Główne wydarzenie w ramach Z-day 2014 miało miejsce w Toronto, w Kanadzie. Plan przewidywał, że zacznie się o 15:00 naszego czasu (10:00 u nich), a skończy o 23:00 naszego czasu (18:00 u nich). W tym czasie wystąpio wiele osób znanych z aktywności w Ruchu Zeitgeist, ale również z poza Ruchu jak np. John McMurtry (badacz, autor m.in. książki "The Cancer Stage of Capitalism"  Wikipedia), Cait Emma Smith (założycielka jednego z największych serwisów oferujących porady jak naprawiać "nienaprawialne" rzeczy - ifixit.com). Osoby nie mogące uczestniczyć bezpośrednio mogły oglądać to wydarzenie poprzez strumień wideo udostępniany na żywo.

Jeśli chciałbyś/chciałabyś uczestniczyć w przyszłym wydarzeniu głównym, ale nie masz możliwości wybrać się do miasta, w którym będzie się ono odbywać, nic straconego! Wystarczy, że zorganizujesz miejsce z dostępem do internetu o znośnej szybkości łącza i jakiś sprzęt do połączenia się ze strumieniem wideo (laptop, komputer + monitor/projektor + głośniki) i jesteś praktycznie gotów/gotowa na Z-day.

Oczywiście o wiele przyjemniej ogląda się takie wydarzenia w grupie dlatego proponujemy Ci zajęcie się zorganizowaniem tego wydarzenia tak, by mogli w raz z Tobą wziąć w nim udział także inni zainteresowani tematyką Zeitgeista.

Co potrzebujesz zrobić:

Jak już będziesz mieć jakieś miejsce na wydarzenie i zapewniony sprzęt do odtrwarzania streamingu z internetu, wejdź na stronę www.zdayglobal.org i dodaj swoje wydarzenie do listy. Następnie poinformuj o nim swojego Koordynatora Regionalnego z TZM. To pozwoli nam pomóc Ci w rozpropagowaniu wydarzenia tak, by inne chętne osoby mogły też się na nim zjawić.

Dobrym pomysłem jest sprawdzenie poprawności działania sprzętu i połączenia najpóźniej w przeddzień Z-day tak aby uniknąć problemów technicznych w dniu imprezy. Możesz także zaopatrzyć się w nagrania zapasowe (Propozycję filmów znajdziesz w dziale Źródła Wiedzy) na wypadek jakiegoś poważnego problemu, który by uniemożliwił Wam oglądanie Z-day z miejsca głównego wydarzenia na żywo (zawsze problem może wystąpić po tamtej stronie).

Ważne by pamiętać: wszystkie prezentacje z głównego wydarzenia będą przedstawiane w języku angielskim więc pamiętaj by poinformować o tym kiedy będziesz promować swoje wydarzenie chyba, że masz dostęp do doświadczonego tłumacza symultanicznego ;)

W trakcie transmisji możecie umilać sobie czas przekąskami oraz dyskusjami na tematy tam omawiane. Wykorzystajcie ten czas także by się wzajemnie lepiej poznać, a może nawet przedyskutować propozycje dalszych spotkań i działalności. Pamiętaj, że zawsze możecie się zwrócić z prośbą o wsparcie do swojego koordynatora regionalnego.

 • Scenariusz 5 -  Spotkanie otwarte z własną prezentacją, warsztatami, dyskusją itd.

  • Ilość osób : 5-100 i więcej

  • Potrzebne: miejsce (np. sala na uniwersytecie, w szkole, w domu kultury, w świetlicy bądź dom prywatny), komputer/laptop, nagłośnienie, prezentacja/e, inne materiały do wyświetlenia, temat na prezentację

  • Mogą się przydać: projektor, mały poczęstunek/przekąski, kamera, mikrofon

  • Poziom trudności organizacji: wyzwanie

  • Czas trwania : kilka godzin

Jeśli czujesz się na siłach i masz jakiś ciekawy temat związany z tym o czym mówi Ruch Zeitgeist może warto spróbować zorganizować wydarzenie z prawdziwego zdarzenia?

Na pewno istotnym czynnikiem warunkującym sukces takiego przedsięwzięcia będzie dobór odpowiedniego miejsca. W miarę możliwości zadbaj by było ono dostatecznie duże i łatwo dostępne dla uczestników. Świetnie w tej roli sprawdzają się sale różnego rodzaju instytucji edukacyjnych (uniwersytetu, szkoły podstawowe i ponad podstawowe), szczególnie, że w niektórych z nich można wynająć salę za darmo (warto poszukać kogoś kto tam się uczy, uczył lub pracuje by to zorganizował).

Nie ma sensu jednak dawać prezentację dla pustej sali, dlatego kolejnym bardzo istotnym elementem będzie rozpromowanie tego wydarzenia. W tym akurat możemy Ci pomóc jako koordynatorzy Ruchu Zeitgeist.

 1. Potrzebuję pomocy! Gdzie jej szukać?

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub pomysły, które chcesz przedyskutować skontaktuj się z Koordynatorem Regionalnym ze swojej okolicy (poprzez dział Kontakt na stronie).

Pomożemy Ci dotrzeć do innych osób z Twojej miejscowości, które mogą pomóc Ci w organizacji.

 1. Inne ważne informacje

 • Koszty wydarzenia

W żadnym wypadku wydarzenia w ramach Z-day nie mogą być imprezami komercyjnymi,  na których grupa je organizująca zarabia pieniądze. Wstęp na organizowane przez nas wydarzenia powinien być darmowy by jak najwięcej osób mogło w nich wziąć udział. Organizując coś u siebie upewnij się, że wykorzystałeś/-łaś wszystkie możliwości nie wymagające budżetu. Na przykład, czy sprawdziłeś/-łaś czy można gdzieś uzyskać miejsce na wydarzenie za darmo? Czy zamiast płacić za rzutnik bądź profesjonalne nagłośnienie nie da się ich od kogoś pożyczyć? Czy zamiast kupować/zamawiać katering nie da się go zorganizować domowymi sposobami bądź znaleźć uczestników, którzy będą chętni przynieść coś sami?

Pomysłów na zredukowanie kosztów jest wiele jeśli jednak nie uda się ich całkowicie uniknąć wtedy obowiązuje zasada pełnej transparentności kosztów. Ustal ile i za co będzie trzeba zapłacić aby wydarzenie mogło się odbyć i na takim poziomie ustaw budżet spotkania. Jeśli jest to więcej niż jesteś w stanie zapłacić wtedy dozwolone jest ustalenie opłaty za wejście, ale z zastrzeżeniem, że osoby płacące będą jasno poinformowane o kosztach imprezy.

 • Zapis wideo/foto

Każde zorganizowane wydarzenie będzie miało zasięg ograniczony do osób, które przyjdą chyba, że pozostanie nim jakiś zapis. Dlatego bardzo ważne jest by zorganizować na ten dzień kamerę bądź choć aparat fotograficzny i dopilnować by po naszym wydarzeniu zostało coś więcej niż ulotne wspomnienie.

Później, będziemy wymieniać się naszymi wrażeniami z imprez jak również swoimi nagraniami i zdjęciami by przybliżyć innym co się u nas działo. Ponadto, będzie to świetna pamiątka naszych działań, nawet jeśli ich początki będą skromne :


Zapełnijmy mapę wydarzeń na najbliższy Z-day naszymi wydarzeniami!! :)

Jeśli chcesz aby w Twoim mieście odbyło się wydarzenie w ramach najbliższego Z-day'a. Odezwij  się do nas, a pomożemy Ci w tym! Nie zapomnij też poinformować o tym innych na Forum!

Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka (ang. cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies, umieszcza je w pamięci Twojego urządzenia.