Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Książki które warto przeczytać.
(1 przeglądających) (1) Gość
Dyskusje związane z kulturą i sztuką.
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Książki które warto przeczytać.

Książka - którą czytasz 5 lata, 3 mies. temu #1297

wcale
Lubisz czytać książki?
Napisz co czytasz, o czym jest książka.

O: Książka - którą czytasz 5 lata, 3 mies. temu #1298

wcale
Powstający Prometeusz

Psychologia, przyczyny powstawania wierzeń: patriotyzm/religia, pranie mózgu itp.

Powstający Prometeusz to dzieło zgłębiające techniki programowania i reprogramowania umysłu, które choć powstało na wiele lat przed pojawieniem się Matrixu, w doskonały sposób opisuje jego mechanizmy. To książka dokonująca wielkiej syntezy różnych tradycji: neurolingwistycznego programowania Grindera i Bandlera, neurologiki Timothyego Learyego, ćwiczeń samoobserwacyjnych Gurdżijewa i teorematów magicznych Aleistera Crowleya.

O: Książka - którą czytasz 5 lata, 3 mies. temu #1299

shima
fantasy i sci fi w ogolnym pojeciu
ulubieni: sapkowski, pratchett, pilipiuk, tolkien, i cala masa innych
ostatnio w rece wpadla mi seria herezja horusa oparta na swiecie warhammera 40k w ktorej akcja dzieje sie w 36 milenium przed upadkiem imperatora ludzkosci

O: Książka - którą czytasz 5 lata, 3 mies. temu #1300

Altair
Jak ktoś by chciał mogę podesłać jakiegoś ebook'a, więcej na screenie, ściągnąłem to kiedyś w jednej paczce, na razie przeczytałem tylko Krishnamurtiego, do reszt jakoś nie mam siły podejść.
img200.imageshack.us/i/bdfhgdfgh.jpg/
img5.imageshack.us/i/bdfhgdfgh.jpg/
img200.imageshack.us/i/bdfhgdfghw.jpg/
Mogę przesłać całość, albo wybrane tytuły, pisać.

O: Książka - którą czytasz 5 lata, 3 mies. temu #1301

wcale
A jak bym poprosił o link na rapida, to dało by się zrobić ?

O: Książka - którą czytasz 5 lata, 3 mies. temu #1302

O: Książka - którą czytasz 5 lata, 3 mies. temu #1303

turbos11
The ultimate resource 2 - Julian Lincoln Simon
Population Matters - Julian Lincoln Simon
Population control - Steven W. Mosher

Książki twierdzą że zasobów mamy pod dostatkiem i należy skączyć z kontrolą urodzeń, wprowadzić programy zachęcające ludzi do rozmnażania się. Jakby ktoś miał czas to prosiłbym żeby przejżał je i wynotował ciekawostki - interesujące dane (mam nadzieje że takie są), przydatne dla ruchu.

Julian Lincoln Simon na youtube

Opis po polsku zachwalający te książki i kilka informacji.
Yves Jacques - FED kreacja pieniądza

O: Książka - którą czytasz 5 lata, 3 mies. temu #1304

lena
Ręce precz od tej książki. Jan van Helsine. (niesamowite teorie spiskowe...)
Zakazana archeologia.( o artefaktach niedopuszczanych przez oficjalną naukę archeologi)
Sekret.( o energetycznej strukturze człowieka i kreowaniu życia.)

Książki które warto przeczytać. 5 lata temu #4215

W tym temacie możemy przedstawiać książki, które naszym zdaniem są warte przeczytania. Najlepiej przedstawiajmy krótki opis książki, i działający link internetowy(jeśli nie ma, trudno). Pamiętajmy też o prawie. Sam nie wiem jak to dokładnie wygląda, ale podawanie linku nie jest chyba tak nielegalne jak udostępnianie pliku.
W temacie tez możemy podawać info o niedziałającym linku, które później będziemy usuwać, starając się znaleźć działającego linka.

Rozmowy z Bogiem - Neale Donald Walsch

Książka Rozmowy z Bogiem przeznaczona jest dla każdego. A stanowi wspaniały dar dla tych, którzy prawdziwie łakną odpowiedzi i cenią pytania; którzy ze szczerym sercem, otwartym umysłem i tęsknotą w duszy poszukują prawdy. Książka ta porusza odwieczne zagadnienia życia i miłości, celu i funkcji, ludzi i związków, dobra i zła, grzechu i winy, przebaczenia i odkupienia, ścieżki do Boga i drogi do piekła... słowem, wszystko. Bez osłonek omawia sprawy seksu, władzy, małżeństwa, dzieci, pracy, zdrowia, "życia po życiu" i "życia przed życiem"... wszystko. Zgłębia wojnę i pokój, wiedzę i ignorancję, ofiarowanie i branie, radość i smutek. Rozpatruje to co konkretne, i to co abstrakcyjne, widzialne i niewidzialne, prawdę i nieprawdę.

Pewne rzeczy tu zapisane mogą nie być w smak wielu ludziom, zachwiać ich zadowoleniem z siebie. My ludzie, przecież obwołaliśmy się wspaniałą rasą, przodującym gatunkiem, oświeconą wspólnotą. Tymczasem Rozmowy z Bogiem stanowią swego rodzaju zimny prysznic, rozwiewają złudzenia, jakimi się karmimy. Toteż ich lektura - zwłaszcza księgi drugiej - może okazać się wyboista. Lecz mały wstrząs jest rzeczą wskazaną, wytrąca z odrętwienia, umożliwia dalszy rozwój. Życie zaczyna się tam, gdzie kończy się przytulna strefa ochronna.
Dzięki tej książce dotrzesz na sam kraniec naszego rozumienia, doświadczenia, wierzeń.

PS. Moim zdaniem cała trylogia warta przeczytania. Oczywiście nie ma co uważać wszystkiego co zawarte w tej książce za absolutną prawdę, ale myślę że w jakiś sposób ta książka poszerza naszą świadomość, lub przynajmniej przedstawia całkiem inny obraz Boga od tego który wpajano nam od dziecka.

Na kanale tego użytkownika znajduje się cała trylogia w pdf.
chomikuj.pl/fotokris?fid=12560988

Misja - Michel Desmarquet

Po co zyjemy? Dlaczego jestesmy Swiadomi?
Jaki jest Cel istnienia Wszechswiata i nasza w nim rola?
Dlaczego nie wystarczy wierzyc?
Co sie stalo z rozwinietymi cywilizacjami i kontynentami (Mu, Atlantyda...)?
Czy nas równiez czeka katastrofa? KIEDY? Jaka? Dlaczego?
Dlaczego NIKT NIE PAMIETA do czego sluzyla Piramida i jak ja zbudowac?
Co sie dzieje po smierci i przed poczeciem? PO CO?
Kto powiedzial ze istnieje konflikt miedzy Stworzeniem i Ewolucja?
Dlaczego wynalazek kola stal sie wielkim krokiem wstecz dla ludzkosci?
Jakie sa najwieksze zagrozenia dla Czlowieka i spoleczenstwa na Ziemi?
Marzyc czy dzialac? Jak zmienic SYSTEM nikogo nie raniac?
Ile prawdy jest w Biblii? Jakie sa lekcje z historii?
Skad sie wzial Czlowiek na Ziemi?

i co z tego ???

Kazdy, kogo naprawde interesuje odpowiedz chocby na jedno z powyzszych pytan, bedzie ta ksiazka oczarowany. Kluczowej informacji i szczególów w niej zawartych nie daje sie znalezc w zadnej innej ksiazce na Ziemi. Spójnosc i precyzja informacji zaskakuje uczonych na wszystkich kontynentach.

Rozwiewa ona praktycznie wszystkie mity, doktryny i zagadki na Ziemi ujawniajac niezaprzeczalna logike, piekno i majestat Wszechswiata, w którym KAZDY Z NAS ma wazna role do spelnienia.

Ksiazka ta nie zawiera zadnych teorii. Nie sa to marzenia czy tez produkt wyobrazni autora. Jest ona dokladna relacja Rzeczywistosci Wszechswiata.

Beda ludzie, którzy tej ksiazki nie zrozumieja, mimo ze napisana jest przez prostego czlowieka, prostym jezykiem, z przykladami jak dla przedszkolaków. Beda tez tacy, którzy nie zechca jej nawet DOTKNAC. Zostawcie ich w spokoju. Byc moze jeszcze do niej nie dojrzeli, byc moze jeszcze nie chca sie dowiedziec czego nie wiedza. Nie nalezy zachecac dziecka w przedszkolu aby studiowalo psychologie czy fizyke - po prostu nie jest gotowe.

Niezaleznie jak wytrwale bedziemy sie upierac przy wierzeniach, doktrynach i tradycjach, nic nie jest w stanie zmienic Prawdy i Porzadku ustanowionego we Wszechswiecie - Uniwersalnego Prawa Wszechswiata.

Rzeki ZAWSZE beda plynely ze swoich zródel do oceanu, nawet jesli religia, sekta czy miliardy ludzi zechca WIERZYC, ze jest odwrotnie.

www.thiaoouba.com/misja.pdf

PS. Mam do tej książki wielki sentyment W zasadzie od niej u mnie wszystko się zaczęło, i nie ważne czy jest to prawda czy fikcja, ważne że mnie obudziła. Dzięki tej książce zobaczyłem też VP, na który później "przypadkiem" się natknąłem.

Wolna Wola - Tomasz Chałko

Chałko J. Tomasz "Wolna Wola" to książka niezwykła w którą wplecione zostały treści z książki Michela Desmarqueta "Misja" - (autor jest tłumaczem "Misji").

Jaki jest Cel naszego Istnienia ?

"Ktokolwiek szuka – znajdzie"

Autor w sposób logiczny udowadnia i przedstawia wolną wolę każdej jednostki - intelektu, która jest nam ograniczana przez narzucanie i wpajanie wartości tylko materialistycznych, taki światopogląd z góry jest fałszywy i skazany na popełnianie kardynalnych błędów zarówno wobec siebie samego jak i innych ludzi. Argumentuje jak zgubny wpływ mają różne "systemy kontroli" mas, które pozbawiają nas alternatywy przez samo zaprzeczenie jej istnienia i skierowanie uwagi na inne cele, które nie zawsze są dla nas korzystne o ile w ogóle.

"Narzucanie swojej woli innym w sposób, który odbiera jednostkom przywilej własnej Wolnej Woli, jest jednym z największych przestępstw jakie człowiek może popełnić". ("Misja")

reddress.ovh.org/wolnawola.pdf

Daniel Goleman, Dalajlama
Emocje destrukcyjne Dialog naukowy z udziałem Dalajlamy

Książka jest zapisem dyskusji wybitnych naukowców zachodnich z przedstawicielami buddyzmu. Spotkania te - prowadzone pod egidą XIV Dalajlamy - podejmują wyzwania stojące dziś przed całą ludzkością. W dobie globalizacji, potwornych aktów terroryzmu i wojen prowadzonych na oczach całego świata niezmiernej wagi nabierają pytania o źródła destrukcyjnych emocji oraz sposoby ich okiełznania. Okazuje się, że nauka zachodnia w połączeniu z myślą buddyjską może się wydatnie przyczynić do znalezienia konstruktywnej odpowiedzi.

Książka znajduje się na kanale tego użytkownika, na drugiej stronie folderu E-booki/Biznes,pieniądze, umysł
chomikuj.pl/Alfinek?fid=21379836

Potęga teraźniejszości - Eckhart Tolle

Recenzja książki:
Kiedy uświadomimy sobie, że przeszłości już nie ma, przez co w żaden sposób nie podlega faktycznym modyfikacjom, a przyszłość to jedynie zbiór domysłów, koncepcji i imaginacji, jedyne, co pozostaje, to teraźniejszość. Książka Tolle'a omawia właśnie teraźniejszość, podkreślając, jak często jest ona pomijana przez ludzi, którzy pędzą gdzieś od przeszłości do przyszłości, zapominając, że cokolwiek jest w chwili obecnej.

Kluczem do poznania i zakotwiczenia się w teraźniejszości jest świadomość. Świadomość, która wciąż zakłócana jest poprzez procesy myślowe: analizowanie, wspominanie, fantazjowanie. Nieustanny ciąg myśli, pojęć, obrazów, powstałych w umyśle. Kiedy zatrzymamy ten potok, pozostanie tylko chwila obecna - a to stwarza nowe, olbrzymie możliwości i zawiera w sobie potencjał głęboko odczuwanej radości.

Książka Eckharta Tolle'a jest przewodnikiem na drodze ku odkryciu teraźniejszości. Ukazuje szereg problemów, jakie towarzyszą temu dążeniu, oraz sposoby, w jakie można sobie z nimi radzić. Określa także sens podejmowania takiej podróży.

Choć "Potęga teraźniejszości" porusza się niejednokrotnie po sferach natury duchowej, to - z założenia - nie wpisuje się w doktrynę żadnej myśli religijnej (jakkolwiek sporo inspiracji buddyzmem i innymi wschodnimi szkołami można tu odnaleźć). Nie jest też, z całą pewnością, antyreligijna. Myślę, że stosownym określeniem będzie "ponadreligijność" Z tego powodu grono ludzi, ku którym przemawia autor książki, jest bardzo szerokie i nie ogranicza się do jakichkolwiek grup wyznaniowych.

"Potęga teraźniejszości" traktuje w dużej mierze o rzeczach prostych. Tak prostych, że często pomijanych; tak prostych, że mało kto jest w stanie określić, w jaki sposób je osiągnąć! Jest to książka potrzebna wszystkim tym, którzy chcieliby odmienić swe życie i nie wiedzą, od czego zacząć. Najlepiej zacząć od rzeczy prostych.

Książka przedstawia jednak znikomą wartość, dla tych czytelników, którzy swe poszukiwania sposobu na poprawę życia rozpoczęli dawno już temu, i chcą im nadać wymiar bardziej mistyczny - tego tutaj nie znajdą wiele.

Trzeba też, z krytycznoliterackiego obowiązku, wytknąć panu Tolle wady stylu. Ucieka on do bardzo laickiego zabiegu kompozycyjnego, zadając samemu sobie pytania i udzielając na nie odpowiedzi. Sprowadza tekst do formy udawanego wywiadu. Wydaje się, że publicystyka (do której wywiad przynależy) nie jest jednak najlepszym sposobem wyrazu treści tak istotnych. Do pewnego stopnia usprawiedliwia fakt, iż jest to literacki debiut tego autora, którego zawiły i dramatyczny życiorys nie przysposobił do pióra.

"Potęga teraźniejszości" Eckharta Tolle'a stała się światowym bestsellerem, a teraz zdobywa rzeszę polskich czytelników. I nic w tym dziwnego, skoro jej nadrzędnym celem jest polepszenie ludzkiego życia. Oby jak najwięcej takich książek i... jak największego nimi zainteresowania!

Książka znajduje się na kanale tego użytkownika., w folderze Ezoteryka.
chomikuj.pl/cube82?fid=23453373

Nowa Ziemia - Eckhart Tolle

Drogą do tego jest poznanie siebie i mechanizmów twojego świata wewnętrznego. Książka Nowa Ziemia pomoże ci w tym. Pomoże ci także uświadomić sobie, że dysfunkcyjne wzorce, które tak cię rażą w społeczeństwie, istnieją również w tobie, będąc źródłem wewnętrznego konfliktu i bólu i nie pozwalając ci na prawdziwe spełnienie. „Mam nadzieję – mówi Eckharta Tolle – że książka Nowa Ziemia pomoże ci także dotrzeć do tego wymiaru twojego wnętrza, o którego istnieniu być może w ogóle nie wiedziałeś lub tylko z rzadka doświadczałeś jego przebłysków. Nie tkwij do końca życia w pułapce uwarunkowań z przeszłości, które ukształtowały twoją osobowość, i pozwól, aby twoje życie przekształciło się od wewnątrz, jedynie siłą twojej świadomości”. „Nasza planeta i ludzkość – mówi dalej – pilnie potrzebują przebudowy świadomości, duchowego przebudzenia. Bez tego tylko utrwalimy chorobę przeszłości, którą tak dobitnie widać w historii XX wieku, lub co najwyżej będziemy leczyć same symptomy tej choroby, a nie jej przyczyny. Tą chorobą jest zbiorowa dysfunkcja egotycznego umysłu”.

Książka znajduje się na kanale tego użytkownika., w folderze Ezoteryka.
chomikuj.pl/cube82?fid=23453373

Medytacja Vipassana w prostych słowach - Henapola Gunaratana

Przedmowa

Z własnego doświadczenia wiem, że najskuteczniejszym sposobem przekazania czegoś, tak, aby inni to zrozumieli, jest używanie prostego języka. Ucząc, nauczyłem się także, że im język bardziej formalny, tym mniej zrozumiały. Ludzie nie reagują otwarcie na sztywny i formalny język, zwłaszcza, kiedy próbujemy nauczyć ich czegoś, z czym nie stykają się na codzień. Wydaje im się, że medytowanie jest czymś, czego nie mogliby robić codziennie. Jako że coraz więcej ludzi zwraca się ku medytacji, potrzebują oni prostej instrukcji po to, by mogli medytować sami, kiedy nie mają nauczyciela. Książka ta powstała dzięki prośbom wielu medytujących, którym potrzebna była prosta książka napisana zrozumiałym, potocznym językiem

Na tej stronce znajduje się książka w pdf, i wstęp, który bardziej przedstawia o co chodzi w tej ksiązce.
Jest to książka która skupia się na praktyce, nie zagłębiając się w filozofie buddyjską..
sasana.wikidot.com/medytacja-vipassana-w-prostych-slowach

[wcale: Połączyłem Twoje 8 wypowiedzi]
Wolność w sprawach niezasadniczych, jedność w sprawach istotnych i miłość
bliźniego we wszystkich sprawach.
Ostatnio zmieniany: 3 lata, 10 mies. temu przez wcale. Powód: Połączenie 8 wypowiedzi pod sobą

O:Książki które warto przeczytać. 5 lata temu #4409

Sławomir Nowakowski- ZDROWIE i URODA PORADNIK ZDROWIA.
Nareszcie czytelnik otrzymuje książkę na temat swego zdrowia, swego zachowania i tych
niesamowitych zagrożeń, wynikających z korupcji w sferze medycyny i przemysłu farmaceutycznego,
zanieczyszczenia środowiska i patologicznej mentalności naszych manipulantów.
W swoim unikatowym Poradniku Zdrowia Sławomir Nowakowski w niezwykły a czasami
zbyt emocjonalny sposób opisuje faktyczny stan medycyny allopatycznej. Widza zawarta w tej książce
umożliwia łączenie zdobyczy nauki i medycyny holistycznej, homeopatycznej i własnych doświadczeń
autora jako praktykującego naluropaty. Książka przeznaczona jest dla szerokiego grona czytelników.
Osobiście nie lubię pisać skutek wycinka z pierwszej strony Polecam każdy powinien wiedzieć jak obsługiwać i dbać o tak znakomicie zaprojektowaną maszynę jaką jest nasz organizm bo w dzisiejszych czasach wiemy lepiej jak dbać o silnik samochodu niż o zdrowie. Choć co do znakomitości zaprojektowania to kto do cholery wpadł na pomysł żeby wstawić nam ścieki i plac zabaw w jednym miejscu jako jeden organ ?? niech go dorwę

chomikuj.pl/raptner1 ehhe zapomniałem

[wcale: Połączyłem Twoje 2 wypowiedzi]
Ostatnio zmieniany: 3 lata, 10 mies. temu przez wcale. Powód: Połączenie dwóch wypowiedzi pod sobą

O:Książki które warto przeczytać. 4 lata, 10 mies. temu #5534

Fragment z książki pt. "K-PAX". Polecam książkę i film z Kevinem Spacey'm.
"...-Czy nie ma w tej sprawie presji ze strony otoczenia albo programów rządowych mających na celu ochronę waszego gatunku przed wymarciem?
-Na K-PAX nie ma rządu.
-Czy pan przez to rozumie... anarchię?
-To określenie pasuję równie dobrze jak każde inne.
-Ale kto buduje drogi? Szpitale? Kto prowadzi szkoły?
-Doprawdy, gene, to nie jest aż tak trudne do pojęcia. Na K-PAX wykonuje się wszystko co potrzebne.
-A jeśli nikt nie zauważy, że coś jest potrzebne? A jeśli ktoś wie, że coś jest potrzebne, a odmawia wykonania tego? A jeśli ktoś postanawia nie robić nic?
-Takie rzeczy nie zdarzają się na K-PAX.
-Nigdy?
-W jakim celu ktoś miałby tak postępować?
-Na przykład żeby wyrazić niezadowolenie z wysokości zarobków.
-Na K-PAX nie mamy "zarobków". Ani żadnego rodzaju pieniędzy.
-Żadnych pieniędzy? Czego używacie w handlu wymiennym?
-Nie stosujemy "handlu wymiennego". Naprawdę, doktorze, powinien pan nauczyć się słuchać tego, co mówią pacjenci. Już mówiłem, jeśli zachodzi potrzeba zrobienia czegoś, to się robi. Jeśli posiadasz coś, czego ktoś inny potrzebuje, dajesz mu to. W ten sposób unikamy mnóstwa problemów i wszystko funkcjonuje na naszej PLANECIE od paru miliardów lat w sposób całkiem zadowalający...."

"...-W jakim wieku rozpoczął pan szkołę?
-Na K-PAX nie masz szkół.
-Nie dziwię się. Ale jest pan najwyraźniej osobą wykształconą.
-Nie jestem "osobą". Jestem istotą. Wszyscy na K-PAX jesteśmy wykształceni. Ale edukacji nie pobiera się w szkołach. Wykształcenie bierze się z pragnienia wiedzy i wtedy szkoły są niepotrzebne. Bez tego pragnienia wszystkie szkoły we WSZECHŚWIECIE byłyby bezużyteczne.
-Ale w jaki sposób się pan uczył, czy macie nauczycieli?
-Na K-PAX każdy jest nauczycielem. Jeżeli masz jakieś pytania, zadajesz je temu, kto jest w pobliżu..." itd. itd. Naprawdę polecam.
Ostatnio zmieniany: 4 lata, 10 mies. temu przez Altair.
Za tę wiadomość podziękował(a): donaldzisko

O:Książki które warto przeczytać. 4 lata, 10 mies. temu #5598

Pomoc wzajemna jako czynnik rozwoju jest jedną z najbardziej znanych prac Piotra Kropotkina. Pisał ją w Anglii, w okresie największej popularności teorii "socjaldarwinistów" Hobbesa i Huxleya, dla których ludzkość była, jak formułuje sam Kropotkin, "luźnym zbiorowiskiem istot zawsze gotowych do walki wzajemnej i ograniczonych w swych, instynktach tylko przez wpływ jakiejś władzy". Teorie te były normalnym odbiciem życia ówczesnej Anglii, która dzięki "wolnej konkurencji" podbijała świat. Obalenie tej teorii, teorii, którą dobitnie można scharakteryzować znanym powiedzeniem "człowiek człowiekowi wilkiem", stanowi istotny cel i treść pracy Kropotkina. Więcej o historii powstania pracy i jej celu można dowiedzieć się ze wstępu napisanego przez autora do wydania książkowego w 1902 roku. Niniejsze wydanie opracowane jest według przedwojennego tłumaczenia Jana Hempla, w którym dokonaliśmy zmian pisowni według dzisiejszych zasad, zachowując jednak częściowo "anachroniczność" języka. W stosunku do oryginalnego wydania opuszczone zostały przypisy autora, natomiast rozdział "Pomoc wzajemna w naszych czasach", w oryginale występujący w dwóch częściach, został u nas połączony w jedną całość. W Polsce, Pomoc wzajemna doczekała się do tej pory trzech wydań, dwóch przedwojennych (w 1919 i 1921) oraz jednego powojennego w 1946 r.

W niniejszym wydaniu prezentujemy także dwie krótsze rozprawy Kropotkina, są to:

Państwo i jego rola historyczna
Praca ta powstała w 1896 roku niejako "na zamówienie" przyjaciela Kropotkina - Jeana Grave redaktora naczelnego "Les Temps Nouveaux", francuskiego pisma anarchistycznego. Grave poprosił Kropotkina o wygłoszenie szeregu wykładów mających odbyć się w Milles Colonnes Hall w Paryżu. Kropotkin ukończył wówczas drukowanie w brytyjskim piśmie "Nineteenth Century" artykułów, które później opublikowane zostały w dziele "Pomoc wzajemna jako czynnik rozwoju". Badanie instytucji pomocy wzajemnej i roli, jaką odgrywały w historii ludzkości skierowało uwagę Kropotkina również na znaczenie państwa w tym okresie. Streszczenie tych przemyśleń i badań skonkretyzowane zostało w dwóch wykładach: "Państwo i jego historyczna rola" oraz "Moralność i sprawiedliwość".
Jako ciekawostkę można podać fakt, że do wygłoszenia zaplanowanych wykładów nie dopuścił francuski rząd, obawiający się zgromadzenia ok. 5000 osób na wystąpieniu "wywrotowego" pisarza. Kropotkin został aresztowany i deportowany do Wielkiej Brytanii, zaraz po przybyciu do Francji.
Polski przekład Państwa i jego roli historycznej ukazał się w Polsce w 1924 r., w formie reprintu od 1994 r. rozprowadzany był także przez Oficynę "Trojka".

Etyka Anarchistyczna
Tekst w formie broszury ukazał się po raz pierwszy we Francji w 1891 roku. Do napisania broszury skłoniła Kropotkina dyskusja, która rozgorzała w ruchu anarchistycznym. Źródłem dyskusji stał się konflikt zapoczątkowany interpretacją hasła "Każdemu według potrzeb". Po tym jak jeden z brytyjskich anarchistów otworzył sklep, część z jego towarzyszy stwierdziła, że może brać towary, nie płacąc za nie. Kropotkin postanowił potraktować temat "anarchistycznej etyki" szerzej, odwołując się do wielu przykładów ze świata ludzi i zwierząt. Porawione tłumaczenie, według którego publikujemy tekst w niniejszym wydaniu, ukazało się w Paryżu w 1930 roku pod tytułem "Etyka spółczesna".

Całość poprzedzona została Przedmową autorstwa George Woodcocka, znanego amerykańskiego badacza anarchizmu. Pochodzi ona z kanadyjskiego wydania Pomocy wzajemnej, oficyny Black Rose Books z 1989 roku.

Więcej: klasycy.republika.pl/kropotkin/pomoc.htm
"Ci, którzy twierdzą, że anarchiści wybrali dla siebie nazwę niefortunną, źle interpretowaną przez społeczeństwo, są w błędzie. Problem nie polega na doborze źle kojarzonej nazwy lecz na tym, że idea anarchizmu uderza w wielowiekowe tradycje uciskania społeczeństwa przez rząd i państwo."
Ostatnio zmieniany: 4 lata, 10 mies. temu przez scare11.
  • Strona:
  • 1
  • 2
Wygenerowano w 0.55 sekundy
spotlight

Obecny Systemjak dziala

spotlight

Niedostatekdlaczego istnieje

spotlight

Technologiaco potrafi dzisiaj